آیین نامه حقوق مالکیت معنوی منابع دیجیتال

 

سهولت در استفاده از اطلاعات کتابخانه، صرفه جوئی در وقت، کاهش فضای نگهداری منابع، تسهیل در امر پاسخ گوئی به نیازهای اطلاعاتی کاربران و حمل و نقل سریع و به صرفه اطلاعات از جمله دلایل به وجود آمدن کتابخانه های دیجیتال در عصر نوین بوده است.

امروزه رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات، از قبیل شبکه‌های بین المللی اطلاع رسانی و شبکه‌های اجتماعی، محصول افکار، عقاید، آرا، مطالعات و هنر پدیدآورندگان با سرعت بسیاری دست به دست می‌شود با ظهور این فناوری‌ها، دسترسی افراد به نتایج مطالعات در کوتاه‌ترین زمان و در وسیع‌ترینمقیاس ممکن، فراهم شده است.

работа москва игровой автомат черти

در چنین جهانی، دامنه حقوق مادی و معنوی مؤلف از مرزهای محدود کشورها فراتر رفته و ابعاد جهانی یافته است. در نتیجه، حمایت از مالکیت فکری و معنوی و حق مؤلف در سطح بین المللی ضروری می‌نماید.

۱- تعاریف

کتابخانه دیجیتال: مجموعه روش‌ها، خدمات و ساختارهای اطلاعاتی که باعث می‌شوند تا اطلاعات در قالب یک فناوری نوین با دسترسی آسان،سریع و گسترده ارائه شوند، کتابخانه دیجیتال نام دارد. کتابخانه دیجیتال یک نوع سیستم بازیابی اطلاعات و کتابخانه‌ای تخصصی است که در آن اسنادبه جای کاغذ به شکل الکترونیکی ذخیره شده‌اند. اساس این کتابخانه‌ها ذخیره مدارک به شکل الکترونیکی و نیز استفاده الکترونیکی است. محتوای الکترونیکی این کتابخانه‌ها ممکن است به گونه‌ای باشد که هر فردی در هر نقطه از جهان با استفاده از یک شبکه رایانه‌ای بتواند به تمامی اطلاعات یککتابخانه عظیم دسترسی پیدا کند یا اینکه فقط برای افراد ساکن در محل قابل دسترسی باشد.

متخصصان علوم کتابداری و اطلاع رسانی، کتابخانه های دیجیتال را فراتر از یک پایگاه اطلاعاتی و نظام بازیابی اطلاعات می‌دانند که در آن عناصرینظیر نیاز اطلاعاتی، جامعه کاربران نهایی، مالکیت معنوی و دسترس پذیری اطلاعات از اهمیت بیشتری برخوردارند. در واقع کتابخانه دیجیتال باید دسترسی رایگان، سریع و مؤثر به منابع اطلاعاتی را برای کاربران خود فراهم نماید و براساس ساختار سازمانی، منطقی و یکپارچه بنا شده و امکان یادگیری و نیز دسترسی به منابع اطلاعاتی را فراهم نماید، برای ارائه خدمات از نیروی انسانی (کتابداران) و فناوری‌ها استفاده کند. و نیز امکان مالکیت وکنترل منابع خود را داشته باشند

مالکیت فکری و معنوی: مالکیت حقوق فکری و معنوی به حقوقی گفته می‌شود که به صاحبان آن حق بهره‌ وری از فعالیت‌های فکری و ابتکاری انسان را می‌دهد و ارزش اقتصادی و قابلیت داد و ستد دارد ولی موضوع آن شیء معین مادی نیست. حقوق پدیدآورندگان آثار ادبی یا هنری یا مالکیت ادبی و هنری معروف به حق مؤلف یا حق تکثیر، حق اختراع از انواع مالکیت فکری می‌باشد.

cheap reliable essay writing service

حق مؤلف: حق مؤلف یکی از انواع مالکیت فکری است که به حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری گفته می‌شود.

حق مؤلف، یعنی حمایت قانونی از ناشر یا پدیدآورنده از طریق ممانعت از تهیه نسخه غیرقانونی و غیرمجاز از آثار آنان.

۲- کاربران

کاربران مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین علی(ع) گراش شامل پزشکان و کارمندان می‌باشند این کاربران می‌توانند در داخل مرکز با استفاده از نام کاربری و رمزعبور VPN داخل دانشکده، از منابع کتابخانه دیجیتال استفاده نمایند. همچنین دسترسی پزشکان و کارکنان خارج از دانشکده، از طریق VPN امکانپذیر است.

۳- محدویت‌های قانونی

۱- دانلود و پرینت قسمتی از کتاب به منظور اهداف آموزشی و پژوهشی مجاز است. اما دانلود و یا پرینت کل کتاب‌های الکترونیک ممنوع است. هر گونه استفاده تجاری از منابع ممنوع می‌باشد.

۲- استفاده از منابع کتابخانه دیجیتال این مرکز محدود به کاربران این مجموعه می‌باشد.

۳- کاربران اجازه ارسال منابع یا بخش‌هایی از آن را به شبکه‌های اجتماعی، در اختیار گذاردن نام کاربری و رمز عبور به افراد غیر مجاز، استفاده تجاری، فروش و دانلود منابع به صورت پیوسته و بارگذاری آنها در سایر سایت‌ها را ندارند.

۴- چنانچه کاربران مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین علی(ع) مفاد آیین نامه را رعایت ننمایند کتابخانه مجاز است نسبت به قطع دسترسی منابع الکترونیکی و غیر الکترونیکی اقدام نماید.

مفاد این آیین نامه برای کلیه کاربران کتابخانه لازم الاجرا می‌باشد.